Genel

Talaşlı İmalat Nedir?

Talaşlı imalatfarklı yapıdaki malzemelerin işlenerek belli bir kalıba sokulması işlemidir. Bu içerikte talaşlı imalat nedir, talaşlı imalat avantajları & dezavantajları nelerdir ve talaşlı imalat yöntemleri nelerdir sorularına yanıt bulacağız.

Aykartek olarak talaşlı imalat yapan firmalar arasında sektörün lider kuruluşuyuz. Bu bağlamda talaşlı imalat ile ilgili en detaylı ve profesyonel bilgiye içeriğimizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Talaşlı imalat yöntemleri ile sizlere istediğiniz malzemenin üretimini kolaylıkla sağlıyoruz. Sizler de fason talaşlı imalat yapan firmalar arayışı içerisinde iseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Şimdi talaşlı imalat nedir, detaylıca inceleyelim.

İşte talaşlı imalat hakkında bilmeniz gereken her şey burada!

Talaşlı İmalat Nedir?

Talaşlı imalat bir malzemeye, iş parçasına istenilen şekli vermek için kullanılan bir seri üretim yöntemidir. Bu talaşlı imalat yöntemi ile birlikte malzemeye istenilen yüzey şekli ve boyutu kazandırılır. Bu yöntem iş parçası üzerinden fazlalık malzeme kaldırma işlemine dayanır. Talaşlı imalat ile birlikte kaldırılan tabakaya talaş ismi verilir.

Talaşlı İmalat Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki videoda CNC talaşlı imalat örnekleri görebilirsiniz. CNC talaşlı imalat nasıl yapılır, videoyu inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Aşağıda talaşlı imalat nasıl yapılır sorusunun cevabını talaşlı imalat yöntemleri inceleyerek bulabilirsiniz. Tornalama ve frezeleme yöntemleri talaşlı imalat için en sık kullanılan 2 önemli yöntemdir. Buna ek olarak toplamda 8 çeşit talaşlı imalat yöntemi bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Tornalama
 2. Frezeleme
 3. Delme
 4. Taşlama
 5. Kesme
 6. Raybalama
 7. Planyalama
 8. Broşlama

Talaşlı imalat için kesici takımlar kullanılır. İş parçasının bu kesici takımlar yardımı ile istenilen şekle sokulması bu kesici takımlar sayesinde sağlanır.

Talaşlı İmalat Yöntemleri Nelerdir?

Talaşlı imalat için yaygın olarak kullanılan 8 çeşit talaşlı imalat yöntemleri bulunmaktadır. Aşağıda talaşlı imalat çeşitleri ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

 1. Tornalama

Ürüne istenilen şeklin verilmesi torna tezgahında gerçekleşmektedir. Genellikle dairesel hareketler çizerek yuvarlak geometrik ürünlerin imalatında kullanılır. Bu dairesel talaş kaldırma yöntemi ile kavisli ve silindirik çaplı ürünler kolaylıkla elde edilebilir. Eğer seri üretim yapılmak isteniyorsa CNC torna tezgahları kullanılmaktadır.

CNC torna tezgahları bu işlem için oldukça yaygın olarak kullanılan bir üretim sistemidir. CNC torna tezgahlarında talaşlı imalat yöntemi ile delik delme, vida ve cıvata yapımı yay gibi ürünler elde edilebilir.

Bu CNC Torna tezgahlarında kullanılan kesici uçlar ile birlikte talaş kaldırma imalatı daha kolay bir şekilde yapılmaktadır ve kısa sürede pürüzsüz yüzeyli ürünler elde edilmektedir.

Eğer hassas ölçülü ürünler elde etmek istiyorsanız torna tezgahlarını tercih ederek temel parça imalat ürünlerini ürettirebilirsiniz.

 1. Frezeleme

Frezeleme işlemi torna tezgahlarında yapılamayan daha detaylı üretim sürecine ihtiyaç duyulan ürünlerin yapıldığı talaş kaldırma imalat yöntemidir. Bu frezeleme işleminde düz veya kavisli yüzeyler elde edilebilir. Bunun yanı sıra dişli ürünlerin üretimi de (Vida) frezeleme tezgahlarında kolaylıkla yapılabilir.

CNC Freze tezgahları kullanılarak hızlı bir şekilde hassas ölçülü ürünlerin üretimi yapılır. Sert HSS tek parça kesici parçalar kullanıldığı gibi son dönemlerde kaplamalı uçlar da kullanılmaktadır. Torna tezgahları ile karşılaştırıldığı zaman daha güçlü bir kesim yapma aracıdır.

 1. Delme

Delme işlemi CNC torna tezgahları ya da CNC freze tezgahları kullanılarak yapılır. Bu tezgahlara matkap delme aparatı takılarak iş parçalarına delikler açılır.

 1. Taşlama

Taşlama yönteminin bir diğer adı aşındırmadır. Aşındırma yönteminde silindir şeklinde taşlar kullanılır. Bu taşlar ile malzeme yüzeyi pürüzsüzleştirilerek hassas yüzeyler elde edilir.

 1. Kesme

Kesme yöntemi iş parçalarını testere yardımı ile keserek talaş kaldırma işlemi yapılmasına denir. Bu işlemde dairesel ve doğrusal testereler kullanılarak iş parçasına şekil verilir.

 1. Raybalama

Raybalama yöntemi ile bir önceki talaşlı imalat esnasında açılan deliklerin düzeltilerek pürüzsüz hale getirilmesi sağlanır. Bu sayede iş parçasına hassas ölçü verilir. Sıfır hatasız üretim tekniğidir.

 1. Planyalama

Planyalama yöntemi ile doğrusal kesim yapılarak dikey, yatay ve eğimli yüzeylerin üzerinden talaş kaldırma işlemi yapılır. Çok fonksiyonel bir yöntem olduğu için sıklıkla kullanılır. Farklı yüzey şekillerinde kolaylıkla entegre edilebilir.

 1. Broşlama

Broşlama yöntemi ile metal iş parçaları üzerine delikler açılır. Bu yöntemde broş adı verilen bir freze tezgahı kullanılır.

Bizler ile iletişime geçerek talaşlı imalat yaptırmak istediğiniz ürünü belirtip sizlerle birlikte talaşlı imalat yöntemine karar verebiliriz. Bu sayede hassas ve pürüzsüz ürünler üretebiliriz.

Talaşlı İmalat Avantajları & Dezavantajları Nelerdir?

Avantajları Dezavantajları
Düşük maliyet Malzemeden talaş kaldırılması üretim atığı oluşmasına sebep olur.
Yüksek hassasiyet, pürüzsüz yüzey kalitesi Uzun süren bir üretim yöntemdir.
Yüksek kalite ve verimlilik
Sıfır hatasız, hassas ölçü üretim
İşlenebilen malzeme çeşidi oldukça fazladır.
Malzemeye istenilen boyut ve şekil verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir